5th Voicingers Showcase
Natalia- wokalistka, kompozytorka, improwizatorka. Nominowana do nagrody Polskiej Akademii Fonograficznej „FRYDERYK 2020” w kategorii FONOGRAFICZNY DEBIUT ROKU – JAZZ. Jej debiutancka, autorska płyta „BAJKA”, którą stworzyła ze swoim kwintetem, wydana w październiku 2019 roku przez prestiżową, słowacką wytwórnię HEVHETIA, zaledwie po kilku miesiącach znalazła się na podsumowaniach najlepszych płyt jazzowych 2019 roku przez Jazz Forum Magazine oraz Polish.jazz.blogspot. W muzyce ceni sobie autentyczność dialogu, bycie obecnym i tworzenie przestrzeni, w której zaciera się granica między rozumem, a szaleństwem, a rzeczywistość staje się abstrakcją. Jej głos, poza szeroko pojętym śpiewem, traktowany. jest. jako kolejny instrument posługujący się różnymi środkami wyrazu. Wychowanka festiwalu Voicingers. Wulkan mienia do powiedzenia u progu erupcji.
Igor – jeden z czołowych ukraińskich muzyków jazzowych. Kompozytor, wykonawca. Pracuje w autorskim projekcie “ShockolaD” oraz “Igor Hnydyn Project”. W 2004 roku ukończył Lwowską Pastwową Akademię Muzyczną w klasie instrumentów perkusyjnych. W tym samym roku założył wspomnianą już grupę jazzową “ShockolaD”. Ten projekt jest nieustannie zaangażowany w międzynarodowe festiwale. W 2011 roku zorganizował pierwszą edycję “Lviv Summer Jazz School”. W 2014 roku Igor został współzałożycielem “Lwowskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Współczesnej”. Pedagog Akademii Muzycznej we Lwowie.
Natalia Kordiak – śpiew
Igor Hnydyn – perkusja [UA]
Kuba Banaszek Trio to naturalna i szczera interpretacja klasycznego tria jazzowego przygotowana przez pianistę i kompozytora Kubę Banaszka. W koncepcji znalazło się miejsce na twórczą eksplorację syntezy klawiszowych instrumentów elektronicznych i elektromechanicznych z akustyczną barwą zespołu. Pianista do projektu zaprosił znakomitych muzyków: kontrabasistę Alana Wykpisza oraz perkusistę Maxa Olszewskiego, wieloletniego kompana ze swojego autorskiego kwartetu. Zespół nagrał materiał na swój debiut wydawniczy, a ich pierwszy album powstanie dzięki wsparciu Stypendium Twórczego Miasta Krakowa. Od autora o samej muzyce: „Idea realizowanego projektu jest naturalną, twórczą potrzebą wyrażenia emocji związanych z minionym rokiem 2020. Czas pandemii, bez wątpienia trudny dla nas wszystkich, okazał się nowym etapem w moim życiu, burzącym dotychczasowy porządek i rutynę. Ilość i charakter życiowych zmian, których doświadczyłem, zaprowadziły mnie do stworzenia muzycznej refleksji związanej z tym czasem – emocjonalnego rozliczenia.”
Kuba Banaszek – fortepian
Alan Wykpisz – kontrabas
Max Olszewski – perkusja
Zespół założony w 2022 roku z inicjatywy kontrabasisty i kompozytora Michała Aftyki. Kwintet wraz z liderem współtworzą wybitni muzycy młodego pokolenia. Co warte podkreślenia (i czego nie da się nie usłyszeć) oprócz ukończenia studiów w zakresie jazzu każdy z nich ma również wykształcenie klasyczne, co w przypadku wykonywania autorskich kompozycji lidera, które starają się przekraczać znane już dobrze jazzowe formy, jest zaletą co najmniej niebagatelną. Jako główne inspiracje dla swoich kompozycji Michał wskazuje europejską muzykę improwizowaną (nagraną po 1990 roku), współczesną (albo prawie współczesną), muzykę poważną (tę napisaną po 1920 roku) oraz literaturę (bez ograniczeń czasowych).
Tymon Kosma – wibrafon
Marcin Konieczkowicz – saksofon
Marcin Elszkowski – trąbka
Michał Aftyka – kontrabas
Stefan Raczkowski – perkusja
Zespół powstał pod koniec 2019 roku z inicjatywy pianisty Bartłomieja Leśniaka. Horntet to kwintet składający się ze studentów i absolwentów krakowskiej oraz katowickiej Akademii Muzycznej. W grudniu 2019 roku Horntet został nagrodzony głowną nagrodą kategorii open w miedzynarodowym konkursie jazzowym „Jazz Contest” w Tarnowie. W maju 2021 roku Horntet zdobył nagrodę dla najlepszego zespołu podczas XXIII Przeglądu Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdynii. W marcu 2022 Horntet otrzymał nagrodę główną podczas Blue Note Poznań Competition, w czerwcu 2022 zdobyli główną nagrodę na Bielskiej Zadymce Jazzowej.
Szymon Ziółkowski – saksofon
Robert Wypasek– saksofon
Bartłomiej Leśniak – fortepian
Mikołaj Sikora – kontrabas
Piotrek Przewoźniak – perkusja
pianista, kompozytor. Absolwent Akademii Muzycznej w Ktowicach w klasie fortepianu klasycznego, stypendysta Berklee College of Music, laureat wielu konkursów pianistycznych, m.in. “Chopin dla najmłodszych” w Antoninie, XXX Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny w Usti (Czechy), Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. I.J. Paderewskiego w Kartuzach, III Jazzowy Konkurs Pianistyczny im. M. Solala w Paryżu, Montreux Jazz Piano Competition. Otrzymał nagrodę “Gwarancja Kultury 2009” przyznawaną przez TVP Kultura oraz Grand Prix Jazz Melomani. Koncertował w USA, Chile, Kenii, na Kubie oraz w Europie. Genialny pianista!
Mateusz Kołakowski – piano
Mateusz Szewczyk – kontrabas
Grzegorz Masłowski – perkusja
Wokalistka jazzowa, edukatorka, autorka tekstów. W 2018 roku założyła autorski zespół Santa Sillere Quartet, wykonując własne kompozycje i aranżacje standardów jazzowych. Wieloletnie doświadczenie sceniczne pozwala jej odnaleźć się zarówno jako lider autorskiego zespołu, koncertując z big bandami, występując w programach telewizyjnych, na festiwalach jazzowych oraz uczestnicząc w wielu międzynarodowych projektach muzycznych przy współpracy ze znanymi artystami. Jest również twórczynią autorskiej audycji radiowej Narodowego Łotewskiego Radia 3. Energiczna kobieta o pozytywnym spojrzeniu na życie, pełna pasji do muzyki i nowych wyzwań.
Santa Šillere – śpiew [LV]
Kuba Płużek – piano
Alan Wykpisz – kontrabas
Stefan Raczkowski – perkusja
superminimalism to próba przedstawienia abstrakcyjnej myśli technicznej na temat skomplikowanej strony wizualnej życia. Enigmatyczne wzory i schematy obecne w dzikiej naturze czy industrialnej cywilizacji to twórcza inspiracja do kształtowania własnego zestawu dźwięków i barw, czasem o ściśle określonej strukturze, a czasem jako swobodna improwizacja oparta o aleatoryczne moduły. Zespół został założony z inicjatywy perkusisty Stefana Raczkowskiego. W 2021 roku superminimalism zadebiutował podczas konkursu Jazz Juniors, gdzie otrzymał II nagrodę oraz zaproszenie ja Polska Jazz Festival w Budapeszcie oraz Toronto Downtown Jazz Festival w Kanadzie.
Marcin Elszkowski – trąbka
Jakub Łępa – saksofon
Robert Wypasek – saksofon
Michał Aftyka – kontrabas
Stefan Raczkowski – perkusja
wokalistka, pianistka, pedagog. Zaczęła grać na fortepianie w wieku 7 lat. Absolwentka szkół muzycznych oraz Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Laureatka wielu prestiżowych polskich festiwali oraz konkursów piosenki (m.in. Festiwal w Opolu). Nie ogranicza się do jednego gatunku muzycznego, nie boi się wyzwań. Podejmuje współpracę z różnymi artystami i bierze udział w wielu projektach. Gra z zespołem Lit FM (funk, hip hop), Wild Whispers (jazz), śpiewa w projekcie Chopin in Jazz. Pojawia się na płytach hip hopowych, popowych, soulowych, elektronicznych, eksperymentalnych. Aktualnie aktywna głównie na rynku brytyjskim.
Karolina Micor – śpiew
Mateusz Szczypka – gitara
Alan Wykpisz – kontrabas
Grzegorz Masłowski – perkusja
Muzyka zespołu wywodzi się z okolic chamber jazzu, w który wplatają transowo-ambientowe elementy. Starają się jednak poruszać poza obrębem gatunków- skupiają się na eksploracji przestrzeni ciasnych i rozległych- wychodząc od akustycznej natury rozszerzonej elektrycznymi efektami.
Tymon Kosma – wibrafon
Filip Botor – kontrabas Mateusz Borgiel -instrumenty perkusyjne
jest wokalistką, autorką piosenek, finalistką międzynarodowego konkursu dla wokalistów jazzowych Voicingers 2017, półfinalistką Riga Jazz. Stage 2018, liderką Marta Kloučková Quartet (Vít Křišťan – p, Jan Fečo – b, Marek Urbánek – ds). W 2018 roku, wraz ze swoim kwartetem, wydawała debiutancki album Loving. Season, we współpracy z wydawnictwem Hevhetia. Należy również do sekstetu wokalnego Skety, który współpracuje z artystami i zespołami czeskiej sceny muzycznej. Marta Kloučková ma doświadczenie zarówno na czeskiej scenie klubowej jak i na międzynarodowych festiwalach, m.in. na Słowacji, Węgrzech, w Turcji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Australii i Tajwanie. Radosna acz tajemnicza Pani Skorpion!
Marta Kloučková – śpiew
Mateusz Kołakowski – piano
Mateusz Szewczyk – kontrabas
Igor Hnydyn – perkusja [UA]
©VOICINGERSFESTIVALTEAM