Międzynarodowe Wyzwania Jazzowe Dla Muzyków Śpiewających

Znane dotychczas jako Międzynarodowy Konkurs Jazzowy Dla Muzyków Śpiewających, Wyzwania stały się śląskim hubem światowej wokalistyki jazzowej, miejscem spotkań oraz prezentacji twórczości tych artystów, których umiejętności wywodzą się z fascynacji jazzem oraz improwizacyjnym charakterem wykonawstwa.

Z uwagi na nieodłączną i integralnie negatywną naturę konkurowania, która zasila postawy oceniające oraz zmusza do udowadniania wyższości, w 2023 roku dawny konkurs powróci w nowej formule jako Międzynarodowe Wyzwania Jazzowe Dla Muzyków Śpiewających, których celem jest celebracja oraz radość wspólnego muzykowania. 

Zapoczątkowane w 2008 roku Wyzwania, są jednym z flagowych wydarzeń festiwalu Voicingers. W swojej dziesięcioletniej historii festiwal odnotował ponad czterysta zgłoszeń (2008-2018).

Spośród artystów zakwalifikowanych do Wyzwań, na deskach sceny Kina na Starówce (dawnej żorskiej synagogi) oraz na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury w Żorach, zaprezentowało się ponad  stu wokalistów ze wszystkich zamieszkałych kontynentów. Fundatorem głównej nagrody pieniężnej dla najciekawszych wykonawców był w latach 2008-2013 Urząd Miasta w Żorach a od 2015 roku nagroda w postaci wydawnictwa płytowego była fundowana przez słowacką wytwórnię Hevhetia.

Międzynarodowe Wyzwania Jazzowe Dla Muzyków Śpiewających wspierają również promocję nowych talentów oraz rozwój karier w trudnym zawodzie muzyka improwizującego, umożliwiając prezentację własnej wizji muzykowania w konwencji opartej na interakcji podczas występu na żywo. 

Okazja do współpracy z doświadczonymi profesjonalistami, obecność publiczności oraz “jury”, w skład którego wchodzą czynni zawodowo, znani i uznani profesjonaliści oraz dziennikarze muzyczni, tworzy elektryzującą atmosferę, przesyconą energią inspiracji. Prezentacjom uczestników dotychczasowych edycji Wyzwań przysłuchiwały się się takie postaci jak Jorgos Skolias, Patricia Barber, Karin Krog, Marek Bałata, David Linx, Lars Danielsson, Anna Serafińska, Elchin Shirinov, Grażyna Auguścik…

 

Podejmij Wyzwanie!

NAJBLIŻSZE WYZWANIA JUŻ W SIERPNIU 2023