Finaliści

Zapoczątkowany 2008 roku Międzynarodowy Konkurs Jazzowy Dla Muzyków Śpiewających jest jednym z głównych wydarzeń festiwalu Voicingers. Do 2018 roku festiwal odnotował ponad czterysta zgłoszeń do konkursu. Spośród zgłaszających się artystów, na deskach sceny Kina na Starówce (dawnej żorskiej synagogi) oraz Miejskiego Ośrodka Kultury w Żorach zaprezentowało się stu dziewięciu wokalistów ze wszystkich zamieszkałych kontynentów. Fundatorem głównej nagrody pieniężnej w konkursie jest Urząd Miasta w Żorach. W latach 2015-2018 festiwal ustanowił nagrodę w postaci wydawnictwa płytowego ufundowaną przez słowacką wytwórnię Hevhetia. Międzynarodowy Konkurs Jazzowy Dla Muzyków Śpiewających jest hubem wokalistyki jazzowej, miejscem spotkań oraz prezentacji twórczości tych artystów, których umiejętności wywodzą się z fascynacji jazzem oraz improwizacyjnym charakterem wykonawstwa.

 

Jurorzy

2008 Karin Krog (Norwegia), Jorgos Skolias (Polska), Pascal Anquetil (Francja)
2009 Grażyna Auguścik (Polska), David Linx (Belgia), Paweł Brodowski (Polska)
2010 Marek Bałata (Polska), Anna Serafińska (Polska), Alex Kogan (Ukraina)
2011 Gabor Winand (Węgry), David Linx (Belgia), Filip Łobodziński (Polska)
2012 Patricia Barber, (USA) Lars Danielsson (Szwecja), Thierry Quénum (Francja) 
2013 Christina Zavalloni (Włochy), Noam David (Izrael), Hülya Tunçag (Turcja)
2014 Festiwal nie odbył się
2015 Pascal Anquetil (Francja), Bruno Amstad (Szwajcaria), Jan Sudzina (Słowacja)
2016 György Wallner (Węgry), Tommy Caggiani (Włochy), Anatol Ștefăneț (Mołdowa), Jan Sudzina (Słowacja)
2017 Tamas Bognar (Węgry), Anna Serafińska (Polska), Sergiy Grabar (Ukraina), Jan Sudzina (Słowacja)
2018 Sofia Ribeiro (Portugalia), Elchin Shirinov (Azerbẹdżan), Krzysztof Gradziuk (Polska), Zsolt Hernádi (Węgry), Gao Ping (Chiny), Jan Sudzina (Słowacja)
2019 Festiwal nie odbył się (od 2018-go roku konkurs organizowany jest co dwa lata)

 

Laureaci nagród

2008
Opracowano na podstawie materiałów źródłowych[11]

Wykonawca Kraj Nagroda
Sofia Ribeiro Portugalia Grand Prix
Bogna Kicińska Polska 2nd Prize
Marcin Wawrzynowicz Polska 3rd Prize

 

2009
Opracowano na podstawie materiałów źródłowych

Wykonawca Kraj Nagroda
Liz Tobias Australia Grand Prix
Anna Rybacka Polska 2nd Prize
Sophie Sörman Szwecja 3rd Prize

 

2010

Wykonawca Kraj Nagroda
Eva Buchmann Belgia Grand Prix
Susana Raya Hiszpania 2nd Prize

Miriam Crellin Australia 3rd Prize

 

2011
Opracowano na podstawie materiałów źródłowych

Wykonawca Kraj Nagroda
nie przyznano nie przyznano Grand Prix
Tamara Lukasheva Ukraina 2nd Prize
Marie Seferian Niemcy 3rd Prize

 

2012
Opracowano na podstawie materiałów źródłowych

Wykonawca Kraj Nagroda
Loïs Le Van Francja Grand Prix
Joanna Kucharczyk Polska 2nd Prize
Jekaterina Sarigina Łotwa 3rd Prize

 

2013

Wykonawca Kraj Nagroda
Nina Rotner Słowenia Grand Prix
Alba Nacinovic Włochy 2nd Prize
Anna Andrzejewska Polska 3rd Prize

 

2014
Festiwal się nie odbył.

2015

Wykonawca Kraj Nagroda
Francesca Palamidessi Włochy Grand Prix
Alina Rostotskaya Rosja 2nd Prize

 

2016

Wykonawca Kraj Nagroda
Martyna Kwolek Polska Grand Prix
Elina Viluma Łotwa 2nd Prize

 

2017

Wykonawca Kraj Nagroda
Nastja Volokitina-Tasíya Ukraina Grand Prix
Erik Leuthäuser Niemcy 2nd Prize

 

2018

Wykonawca Kraj Nagroda
Natalia Kordiak Polska Grand Prix
Camille Barbillon-Caloé Francja 2nd Prize

 

Sekcje akompaniujące w poszczególnych edycjach konkursu

2008

Wykonawca Instrument
Sabin Todorov (Bułgaria) piano
Michał Jaros (Polska) bass
Sebastian Frankiewicz (Polska) drums

 

2009

Wykonawca Instrument
Michał Tokaj (Polska) piano
Michał Jaros (Polska) bass
Sebastian Frankiewicz (Polska) drums

 

2010
Opracowano na podstawie materiałów źródłowych

Wykonawca Instrument
Michał Tokaj (Polska) piano
Michał Jaros (Polska) bass
Sebastian Frankiewicz (Polska) drums

 

2011
Opracowano na podstawie materiałów źródłowych

Wykonawca Instrument
Elchin Shirinov (Azerbejdżan) piano
Michał Jaros (Polska) bass
Sebastian Frankiewicz (Polska) drums

 

2012
Opracowano na podstawie materiałów źródłowych

Wykonawca Instrument
Michał Tokaj (Polska) piano
Marc Demuth (Luksemburg) bass
Sebastian Frankiewicz (Polska) drums

 

Wykonawca Instrument
Sabin Todorov (Bułgaria) piano
Michał Jaros (Polska) bass
Michał Miśkiewicz (Polska) drums

 

2013

Wykonawca Instrument
Michał Tokaj (Polska) piano
Maciej Garbowski (Polska) bass
Igor Hnydyn (Ukraina) drums

 

Wykonawca Instrument
Elchin Shirinov (Azerbejdżan) piano
Michał Jaros (Polska) bass
Andrzej Święs (Polska) bass
Dano Šoltis (Słowacja) drums

 

2014
Konkurs nie odbył się

 

2015

Wykonawca Instrument
Paweł Kaczmarczyk (Polska) piano
Alan Wykpisz (Polska) double bass
Igor Hnydyn (Ukraina) drums

 

Wykonawca Instrument
Elchin Shirinov (Azerbejdżan) piano
Mariusz Praśniewski (Polska) bass
Grzegorz Masłowski (Polska) drums

 

2016

Wykonawca Instrument
Michał Tokaj (Polska) piano
Alan Wykpisz (Polska) double bass
Tommy Caggiani (Włochy) drums

 

Wykonawca Instrument
Elchin Shirinov (Azerbejdżan) piano
Max Mucha (Polska) – bass bass
Grzegorz Masłowski (Polska) drums

 

2017
Opracowano na podstawie materiałów źródłowych

Wykonawca Instrument
Elchin Shirinov (Azerbejdżan) piano
Maciej Garbowski (Polska) double bass
Grzegorz Masłowski (Polska) drums

 

Wykonawca Instrument
Anastasija Litvinyuk (Ukraina) piano
Mariusz Praśniewski (Polska) bass
Grzegorz Pałka (Polska) drums

 

Wykonawca Instrument
Kajetan Borowski (Polska) piano
Alan Wykpisz (Polska) bass
Igor Hnydyn (Ukraina) drums

 

2018

Wykonawca Instrument
Mateusz Kołakowski (Polska) piano
Alan Wykpisz (Polska) double bass
Krzysztof Gradziuk (Polska) drums

 

Wykonawca Instrument
Mateusz Gawęda (Polska) piano
Mateusz Szewczyk (Polska) bass
Grzegorz Pałka (Polska) drums

 

Wykonawca Instrument

Elchin Shirinov (Azerbejdżan)

Alan Wykpisz (Polska) bass
Grzegorz Masłowski (Polska) drums